Bőrápolási filozófiám

by - március 26, 2018

A szépségápolásban, de főleg az arcápolásban nagyon könnyű szarvashibát véteni, aminek a bőrünkre nézve beláthatatlan következményei is lehetnek.
A baj a helyes bőrápolási rutin kialakításakor az, hogy nincs két egyforma ember, így nem is létezik a Földön egyetlen, jól bevált recept sem, amit mindenki sikeresen alkalmazhatna.
Tanulni viszont sokat tanulhatunk egymástól, ezért ma a saját bőrápolási elveimről és szokásaimról mesélek nektek.




 ~~~ MILYEN TÍPUSÚ A BŐRÖM? ~~~

Ahhoz, hogy ki tudjunk alakítani egy tökéletesen működő bőrápolási rutint, tisztában kell lennünk a bőrtípusunkkal. Ennek meghatározását célszerű szakemberre bízni, és időről-időre felülvizsgáltatni, hiszen a bőrt több tényező befolyásolja és változtatja időről-időre (pl. az életkorunk, az életmódunk, az évszakok váltakozása, stb...)

A legelterjedtebb nézet szerint négy bőrtípust különböztetünk meg egymástól:

➀  normál
➁  száraz
➂  kombinált 
➃  zsíros

Haladó szinten azonban 16 különböző bőrtípusról beszélhetünk attól függően, hogy az adott személy bőre:

➀  száraz vagy zsíros
➁  rezisztens vagy érzékeny
➂  pigmentált vagy nem pigmentált
➃  ráncos vagy sem.

Ezek alapján (és a kozmetikusom szerint is) nekem kombinált arcbőröm van, mint a nők legtöbbjének a Földön. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy míg az arcom legnagyobb felületén normál bőrrel rendelkezem, addig vannak olyan részei is, amik kiszáradásra hajlamosak.
A bőrápolási rutinom így értelemszerűen évszakonként eltérő, mert a kiszáradás leginkább télen jelentkezik, de természetesen az alapelveim ugyanazok télen is, és nyáron is.
Erről azért fontos beszélnem, és sajnálom, hogy korábban ennyire részletesen még nem tettem meg, mert az én rutinom az én bőrömre lett kitalálva, és azok a kozmetikumok, amiket bemutatok a blogomon, az én bőrömmel kompatibilisek, másokéval pedig nem biztos, hogy működni fognak (és igaz ez fordítva is).



~~~ MILYEN BŐRPROBLÉMÁIM VANNAK? ~~~

A bőrápolási rutinom során én a hidratálásra, illetve a ráncok megelőzésére helyezem a hangsúlyt.
Ennek alapján a következő hatóanyagokat tartalmazó kozmetikumokat részesítem előnyben: retinol, antioxidánsok (C-vitamin), glikolsav, peptidek, niacinamide.



~~~ A SZEMKÖRNYÉKI BŐRTÍPUSOM ~~~


A szemránckrémekről és a szemkörnyékem ápolásáról már egész részletesen írtam nektek < EBBEN > a bejegyzésben, a véleményem pedig azóta sem változott a témában: annak ellenére, hogy sokan (köztük maga Paula Begoun is) úgy vélik, hogy nem szükséges külön szemránckrémeket használni, én évek óta használom és ajánlom is őket.
Fő a megelőzés!



~~~ ARCÁPOLÁSI RUTINOM ~~~


Egy helyes arcápolási rutin lépései a tisztítás, a tonizálás, a hidratálás és a fényvédelem, a profibb rutinoknak pedig része a hámlasztó és a szérumhasználat is.
A nagykönyvben leírtakkal én nem minden esetben értek egyet, ezért mutatom is, hogy a saját rutinom hogyan alakítottam ki.

TISZTÍTÁS
___________________________________________________________________________________
Bárkiről is legyen szó, az arcápolási rutin az arc tisztességes megtisztításával kezdődik, amivel egyrészt eltávolítjuk a bőrünkről a koszt, a port, a sminket és a felesleges faggyút, másrészt pedig előkészítjük a további lépésekhez.
Arctisztításához én kíméletes lemosókat használok,  amik nem tartalmaznak alkoholt és/vagy irritáló összetevőket (márkát és terméket most szándékosan nem emelnék ki, hiszen mindenkinek a saját bőrének legmegfelelőbbet kell megtalálnia), de ha te egy alkoholos termékben találtad meg az igazit, akkor sem kell szégyellned magad, hiszen a lemosók csupán néhány másodpercet érintkeznek a bőröddel, az igazi kárt nem ők fogják okozni neked.
Azt a hibát viszont nagyon sokan elkövetik, hogy egy nagyon erősen habzó, nagyon erős tisztító hatással rendelkező lemosót használnak, amik ugyan csikorgóan tisztára súrolják a bőrt, de hosszú távon károsítják a bőr természetes védőrétegét, túlszárítják, és túlirritálják azt. Ennek kiküszöbölésére én azt találtam ki, hogy először egy kétfázisú, olajos lemosóval szabadulok meg a szennyeződésektől és sminktől, folyamatos hidratálást biztosítva az arcomnak, majd pedig egy micellás vízzel törlöm tisztára a bőröm.

TONIZÁLÁS
___________________________________________________________________________________
Tinilánykorom óta, amióta az első darabot a kezembe vettem közülük, a tonikok funkciója hatalmas változáson esett át.
Régebben arra használtuk őket, hogy eltávolítsuk velük a smink és sminklemosó utolsó maradványait is, frissítsenek, tonizáljanak, összehúzzák a pórusokat, illetve, hogy visszaállítsák a bőr ph értékét, manapság viszont a hámlasztó hatású tonikok uralják a piacot.
Mindenkinek szíve joga eldönteni, hogy mit rak a bőrére, én mindenesetre a frissítő, tonizáló tonikokra szavazok.

HIDRATÁLÁS
___________________________________________________________________________________
Egy jó hidratáló krémre mindenkinek szüksége van, a kiszáradásra hajlamos bőrűekre pedig ez hatványozottan igaz.
Hidratáló alapkrémet én mindig a gyógyszerész barátnőmmel szoktam kevertetni a patikában, ahol dolgozik, mert így olcsón kapok garantáltan jó krémet. Ezekben a krémekben nincs a vitaminokon és a hidratáló összetevőkön kívül semmi más, így csodát nem várok tőlük, maximális hidratálást viszont igen.

FÉNYVÉDELEM
___________________________________________________________________________________
Fényvédőt csak reggel használok, de azt mindig, télen is és nyáron is, és itt most konkrétan a fényvédőről van szó, nem pedig a fényvédős hidratáló krémekről. A fényvédős hidratálókrémek varázserejében ugyanis nem hiszek, és nektek sem ajánlom, hogy csak azért adjatok ki több pénzt egy hidratálókrémre, mert rá van írva, hogy tartalmaz fényvédőt is. Annyi arckrémben, mint amit egy használat során felvisztek a bőrötökre, nem tudtok annyi fényvédőt is a bőrötökre juttatni, mint ami elegendő lenne.

HÁMLASZTÁS
___________________________________________________________________________________
Sokszor meséltem már a hámlasztókhoz fűződő viszonyomról is, így a régi és rendszeres olvasóim számára nem lesz újdonság, hogy én nem használok otthoni használatra szánt kémiai hámlasztókat, még ha ezért sokan a máglyára valónak is gondolnak.

Ehelyett évente kétszer felkeresem a kozmetikusom, aki halványít a pigmentfoltjaimon, kitisztítja  a pórusaimat, és szakszerűen elvégzi a hámlasztó kezelést a bőrömön. Köztes időszakban heti kétszer bőrradírozok, nekem pedig ez a módszer tökéletesen bevélt és működőképes, bár hozzátartozik az igazsághoz, hogy a génlottón elég jó lapokat osztottak ki nekem.
És bár tudom, hogy baromi népszerűek napjainkban a hámlasztó készítmények, de nem lehet elégszer kihangsúlyozni: az, aki nem megfelelő terméket és/vagy nem megfelelő szaktudással használ egy vegyi anyagot a bőrére, az több kárt okoz, mint hasznot. Tartsatok eretneknek, de ha csak egyetlenegy lány belesett már a túlhámlasztás hibájába, és tette már tönkre hosszú időre az arcát az otthoni hámlasztás miatt, akkor ezeket a termékeket nem lenne szabad az átlagember számára is elérhetővé tenni. Olyan ez, mint az otthoni hajfestés: azt is lehet csinálni otthon, egymásnak, de olyan soha nem lesz a végeredmény, mint egy fodrászszalonban. Lemart bőrű, túlhámlasztó, télen-nyáron hámlasztó lányokat pedig még a bloggerek között is találunk szép számmal...


SZÉRUMHASZNÁLAT

___________________________________________________________________________________ 
A szérumok olyan termékek, amiknek a lényege a magas hatóanyagtartalom és valamilyen konkrét bőrproblémának a megoldása, ennélfogva jóval több és koncentráltabb bennük a hatóanyag, mint az ugyanarra a problémára való hidratálókrémben. 
Szérumot az olcsó kategóriából nem érdemes választani, mert azok a hatóanyagok, amik működnek is, sajnos nem filléres tételek. 
A bőrápolási rutinom egyes lépéseiről, illetve a különböző hatóanyagok működéséről a későbbiekben is tervezek írni - akár termékajánlókkal is egybekötve -, de ha addig lenne bármilyen kérdésetek, jelezzétek bátran!


Nektek hogy néz ki az arcápolási rutinotok?
És a bőrápolási filozófiátok?

You May Also Like

0 megjegyzés