Amit a kozmetikumaink gyártási és szavatossági idejéről tudnunk kell

by - január 22, 2018

Sokszor volt már szó a blogon arról, hogy mikor jár le egy kozmetikum szavatossága.

Az ugye természetes, hogy a piperéinket kidobjuk, ha megváltozik az állaguk, a színük, vagy az illatuk, de sajnos még ma sem elég egyértelmű mindenkinek, hogy a lejárati dátumokat is szigorúan be kell tartani.

Nem könnyű a dolog, elismerem, mert tényleg el lehet veszni a számok tengerében, azonban egy kis odafigyeléssel rendet lehet tartani "szavatossági idő ügyben" is.
Ma ebben a dologban igyekszem a segítségetekre lenni azzal, hogy tisztázzuk, mi a különbség a gyártási és a felbontás utáni szavatossági idő között, valamint megismerkedhettek egy nagyon hasznos kóddal is, a batch code-dal.



( 1 ) FELBONTÁS UTÁNI SZAVATOSSÁGI IDŐ (Period After Opening, PAO)
Minden dobozon megtalálható jelzés a nyitott tégely, amiben egy szám és egy M betű található, ez hónapokban mérve adja meg a gyártó kozmetikumaink felbontás utáni szavatossági idejét.


A legtöbb pipere felbontás után 3 – 24 hónapon belül elfogyasztandó, azt követően pedig szigorúan kidobandó. Nincs olyan, hogy "de ezt a spirált még csak most vettem" vagy "nincs ennek a kencének semmi baja". Ha lejárt a felbontás utáni szavatossági idejük, akkor a kukában a helyük, nem pedig a bőrödön!
A natúr kozmetikumok valamivel érzékenyebbek, de ezekből a gyártó sem készít hatalmas mennyiségeket, és minden esetben jelölik az eltarthatóságuk módját és idejét.


( 2 ) GYÁRTÁS UTÁNI SZAVATOSSÁGI IDŐ
A magyar piacon sajnos még mindig előfordul, hogy egy termék a gyártását követően hosszú időn át áll a raktárakban, így amikor az üzletek polcaira kikerül, akkor valójában akár már több éves is lehet.
Ilyen esetben nincs nagy jelentősége a felbontás utáni szavatossági időnek: ha egy készítmény mondjuk 2012-ben lett elkészítve, de csak 2016-ban került ki a polcokra, akármennyire bontatlan és akármennyire csábító a csomagolás és az ígéretei, azt mindenképp ki kell dobni.
A gyártás utáni szavatossági idő értelemszerűen hosszabb szokott lenni a felbontás utáninál.


( 3 ) HOGYAN IGAZODJAK EL A SZÁMOK TENGERÉBEN?
A piperéinken mindenekelőtt a lejárati dátumot (Exp. Date) érdemes megnézni, mert ez feketén-fehéren megmutatja, hogy mindentől függetlenül legkésőbb mikor vehetjük kezünkbe a terméket.

Ezen kívül fontos, hogy mikor készült az adott kozmetikai termék, erről az ún. gyártási  szám, azaz a batch code árulkodik.
A batch code egy 4-6 jegyű betűkből és számokból álló kód, amit a dobozok alján helyeznek el.

Az egyszerűség és átláthatóság kedvéért belenyúltam a neszesszerembe, és a legelső kozmetikumot kivettem belőle. Gyártási idejének ellenőrzését ti is végigkövethetitek velem lépésről lépésre.
A púderem alján meg is találtam a négyjegyű batch kódot (S106).



Ezután felkerestem a www.checkfresh.com weboldalt, ahol kiválasztottam a púderem márkáját (PUPA).


Begépeltem a négyjegyű kódot...

... és kiderült, hogy 2016. áprilisában készült a púderem, tehát nyugodt lehetek, ez nem állt hónapokon/éveken át a raktárakban.




Leginkább rúzsok, parfümök, és netről rendelt dolgok esetén javaslom nektek, hogy ellenőrizzétek a vásárolt kozmetikai termékeitek gyártási idejét, mert esetükben gyakran előfordul, hogy minőségi romlást ugyan nem mutatnak, de már rég nem lenne szabad használnotok őket (különösen igaz ez a parfümökre - belőlük inkább kis kiszereléseket vásároljatok, és használjátok el minél előbb! Egy évekig a polcon álló parfüm nemcsak hogy nem friss illatú, de rengeteg kárt képes okozni a bőrre kerülve!)


Ti megnézitek a piperéitek lejárati idejét?
Be is tartjátok őket?

You May Also Like

3 megjegyzés